Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
ΕΕ = ετερόρρυθμη εταιρεία ναι


η εταιρεία είτε παίρνει αντιπαροχές & ανταποδιδει χρήμα είτε χρήμ+ διαμέρισμα στον οικοπεδούχο(ους) είτε έχει σαν εταιρεία «κάβα» κάποια οικόπεδα και τα χτίζει πολυκατοικίες και πουλάει τα διαμερίσματα σε πελάτες .

η δίκη μου δουλειά θα είναι η αρχιτεκτονική μελέτη η/και επίβλεψη(δεν ξέρω ακόμα)
στις Περιπτώσεις που αναφέρεις νομίζω κατάλαβα πως λειτουργεί, στην περίπτωση των αντιπαροχών ή των ιδιοκτητών οικοπέδωντης εταιρειασ που απλά κάνει ανέγερση κ πουλάει τα διαμερίσματα μπορώ να είμαι με μισθό στο πλαίσιο που αναφέρεις δλδ μισθωτός κ κάποιο (ίσως στο καλό σενάριο όπως λες) ποσοστό επι της μελέτης που χρησιμοποιείται η υπογραφή μου;

Για αυτο το θέμα μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος λογιστής η εν τελει είναι όλα θέμα συμφωνητικού; γιατί έχω ακούσει από άλλους συναδελφουσ ότι για να υπογράφω μελέτη (στο πλαίσιο που ανέφερα) μπορώ μόνο με μπλοκάκι γιατί ως μισθωτός δεν προβλέπεται.
και ειλικρινά έχω τρομερή σύγχυση για το τι πρέπει να ζητήσω κ πως
σθεωρητικα και εγώ ως προαίρεση θα προτιμούσα με μισθό ακόμα κ χωρίς το «ευνοϊκό» σενάριο των μπόνους για την υπογραφή γιατί γενικά η φάση μπλοκάκι νομίζω είναι περίπλοκη κ πολυέξοδη χωρίς λόγο ουσιαστικά στην Ελλάδα.

ευχαριατω εκ των προτέρων για τος απαντήσεις